2006


1. Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 6.07.54 (42.239 km/h)
2. Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.49
3. Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
4. Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
5. Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 3.25
6. Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 5.35
7. Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux 6.31
8. Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6.44
9. Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
10. Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 6.45
11. Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 6.49
12. Erik Zabel (Ger) Team Milram
13. Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
14. Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
15. Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
16. Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
17. Baden Cooke (Aus) Unibet.com
18. Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
19. Lars Michaelsen (Den) Team CSC
20. Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
21. Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
22. Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
23. Mathew Hayman (Aus) Rabobank
24. Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
25. Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
26. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
27. Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
28. Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
29. Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
30. Ralf Grabsch (Ger) Team Milram
31. Allan Johansen (Den) Team CSC
32. Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto
33. Jérémy Hunt (GBr) Unibet.com
34. Marco Milesi (Ita) Liquigas
35. Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
36. Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
37. Marc Wauters (Bel) Rabobank
38. Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
39. Christophe Laurent (Fra) Agritubel
40. Frank Hoj (Den) Gerolsteiner
41. Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
42. Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
43. Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
44. Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
45. Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
46. Martin Müller (Swi) Team Milram
47. Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
48. Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
49. Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
50. Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
51. Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
52. Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic
53. Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
54. Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
55. Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
56. Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
57. Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
58. Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
59. Kévin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
60. Marc De Maar (Ned) Rabobank 7.24
61. Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 9.32
62. Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 10.53
63. Jan Boven (Ned) Rabobank 11.18
64. Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 13.13
65. Sebastian Langeveld (Ned) Skil-Shimano 15.58
66. Matthew Wilson (Aus) Unibet.com
67. Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16.44
68. David Kopp (Ger) Gerolsteiner 19.07
69. Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems 19.20
70. Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
71. Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
72. Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.
73. Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
74. Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
75. William Bonnet (Fra) Credit Agricole
76. Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
77. Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
78. Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
79. Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
80. Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
81. Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
82. Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
83. Sjef De Wilde (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
84. Christophe Agnolutto (Fra) Agritubel
85. Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
86. Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
87. Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
88. Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
89. Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom
90. Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
91. Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
92. Kevin Neyrinck (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
93. Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
94. Stéphane Berges (Fra) Agritubel
95. Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
96. Tristan Valentin (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
97. Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
98. Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
99. Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
100. André Korff (Ger) T-Mobile Team
101. Gilles Canouet (Fra) Agritubel
102. Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 19.32
103. Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
104. Dimitri Konyshev (Rus) Team L.P.R. 19.36
105. Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 19.38
106. Jurgen Van Loocke (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
107. Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
108. Stefano Zanini (Ita) Liquigas
109. Matthé Pronk (Ned) Unibet.com 30.56
110. Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
111. Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 34.34
112. Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems